تاریخچه موسسه

تاسیس موسسه معلولین ندای امیدphoto_2015-11-28_19-28-36

با عنایت به دلایل مختلف طبیعی، بهداشتی، جنگ و … تعدادی از هموطنان و همشهریان ما  بخشی از سلامتی خود را از دست داده و با کاستی­هایی روبرو شده اند که به آنها واژه معلول را اطلاق میکنیم. با توجه به تعداد معلولان و تنوع معلولیتها و نیازهای ویژه معلولان، لزوم بررسی و رسیدگی به مشکلات آنها دو چندان میشود. هر چند نهادها و قوانینی برای این منظور دیده شده است اما بدون مشارکت و همیاری خود معلولین شناخت و رفع نیازهای اساسی آنها به سادگی مقدور نخواهد بود. از سوی دیگر به خاطر همان محدویدتها و موانع، اشتراک مساعی و همفکری معلولین و تعامل آنها با نهادها و دستگاههای مسئول به صورت انفرادی مشکل بوده و کارساز نخواهد بود. لذا در ارتباط و همفکری تعدادی از معلولین شهرمان، اندیشه تشکیل موسسه معلولین ندای امید شهرستان تاکستان به بار نشست.

برای نخستین بار در تابستان ۹۲ در پی گفتگو با چند تن از دوستان معلول از طریق ارتباطات مجازی، تصمیم گرفته شد یک  سانس استخر برای معلولین شهر فراهم کنیم و با پیگیری و مذاکره با رئیس اداره ورزش و جوانان و استقبال بسیار خوب ایشان و رئیس هیت شنا، یک سانس اختصاصی برای اولین باردر اختیار معلولین قراردادند و در جمع دوستانی که وارد استخر شدند کسانی بودند که تجربه شناکردن نداشتند و با همکاری مربی دلسوز شنا توانستند به این باور برسند که میتوانند شنا کنند و شعار «خواستن توانستن است» عملی شد و بعد از استخر به فکر پرورش اندام افتادیم و مذاکره با رئیس اداره آموزش و پرورش و کارشناس تربیت بدنی آموزش و پرورش با همکاری این دو با معلولین و از همه مهمتر مربی  بزرگی  بنام جناب اقای فریدون طاهری که همیشه در کنار ما بوده و ما را تشویق کرده توانستیم دوسانس بدنسازی در اختیار ما قرار دهند و بعد با همکاری مسئول محترم سالن، به سه جلسه در هفته افزایش یافت و سرانجام  در۱۲ آذرماه  ۱۳۹۲ توانستیم انجمن شنای جانبازان و معلولین را به همت  جمعی ازدوستان به ثبت برسانیم.

در بهمن ۹۲ برای پیگیری مشکلات  دوستانمان در شهر تاکستان دیداری با فرماندار محترم  جناب آقای اکبریان داشتیم که ایشان پیشنهاد فرمودند: یک موسسه­ ای برای دفاع از حقوق معلولان برای خود شهرستان ثبت کنیم و پیگیر حقوق معلولان باشیم و با همکاری رئیس محترم اداره بهزیستی تاکستان  جناب آقای عزیز رحمانی و مساعدت وهمکاری مدیرکل محترم بهزیستی استان قزوین دکترافشار توانستیم با اتحاد و همدلی معلولین و پیگیری و تلاش بی وقفه در تیر ماه ۹۳ موفق به اخذ مجوز شدیم و طی یکسال تلاش و پیگیری درشهریور ماه ۹۴ موفق به ثبت آن شدیم.